top of page

פטריות מרפא - בהוקית מבריקה

פטריות משמשות אותנו לריפוי לפחות 5,000 שנים. פטריות שונות מסוגלות לרפא ולמנוע חולי, ולשפר את הבריאות הכללית שלנו. טענות רבות נשמעות מכיוונים שונים לגבי היעילות של פטריות לריפוי. חלקן מתוך התלהבות יתר של משוגעים לדבר וחלקן מתוך אינטרס כלכלי. חברות מסחריות רבות (בעיקר באסיה) מטעות צרכנים בפרסום שקרי במקרה הטוב ומסוכן במקרה הרע. הבטחות לריפוי של סרטן ומחלות קשות אחרות, מוטבעים על גבי קופסאות המכילות "פטריות מרפא". בכתבה זו, אשתדל להביא אך ורק את המידע כפי שהוא בהתבססות על מחקרים. רוב המחקרים מגיעים מהמזרח. בעיקר סין, קוריאה ויפן. המדע ה"מערבי" מגיע באיחור לתחום של פטריות מרפא. חלק גדול מהמחקר שקיים היום בעולם המערבי הוא אימות של מחקרים מהמזרח. חשוב לזכור : אף פטריה היא לא תרופת קסם לכל המחלות, ואף פטריה לא נותנת לנו הגנה מושלמת מפני מחלות. מה שהפטריות עושות למעשה הוא גירוי של המערכת החיסונית וחיזוק הפעולה הטבעית שלה. היעילות שלהן בריפוי ומניעת מחלות מתאפשרת במידה והגוף מאוזן גם מכיוונים אחרים. רק הסתכלות אובייקטיבית כזו, יכולה לקדם את ההבנה והשימוש בפטריות מרפא ממקום אמיתי ונכון. 

השמות שבהן הבהוקית מוכרת בעולם, יכולים להעיד עד כמה זוהי פטריה חשובה בעיקר בסין וביפן ולאט לאט, בשנים האחרונות גם בעולם המערבי. בסין הפטריה מוכרת בשם לינג-זי (lingzhi). משמעות השם הוא (בתרגום חופשי) "צמח הרוח". השם בסינית מורכב משלושה סימנים, הראשון מסמל "רופא" השני מסמל "להתפלל" והשלישי מסמל "גשם". הבהוקית ידועה גם בשם "פטריית 10,000 השנים" ו"פטריית האלמוות" מכיוון שמאמינים שיש לה יכולת להאריך את החיים. בעולם המערבי, הפטריה נקראת גם בשם ריישי (reishi) והשם נגזר מהשם שלה ביפנית. היא מוכרת גם בשם "varnished conk" שזה בתרגום חופשי מאוד, "פלטה שטוחה מצופה לכה". השם המדעי הוא Ganoderma Lucidum והמשמעות (שוב בתרגום חופשי..) היא : GAN - מבריק DERMA - עור LUCIDUM - בוהק. הבהוקית נחשבת לדעת הרבליסטים רבים בתור "מלכת המרפא" והיא מדורגת גבוהה אפילו מעל ג'ינסינג. פרופסור הירושי היקינו (Hiroshi Hikino) מאוניברסיטת טוקיו אפילו הגדיר אותה "התרופה החשובה ביותר במזרח"

 

בהוקית מבריקה היא לא פטריה בעלת ערך קולינרי, למרות שניתן לחלוט אותה במים ולשתות, אין לה שימוש קולינרי והיא משמשת בעיקר במיצוי לצורכי ריפוי. טעמה הוא מריר, עצי עם ארומה של אניס ומנטול. המרירות נובעת מכך שהיא מכילה 119 טרפנואידים שונים (כתבה על טרפנואידים). התפטיר עצמו, לא מריר. הרבליסטים כיום משתמשים בבהוקית לטיפול בבעיות שונות כולל עייפות כרונית וסכרת. הם מאמינים שיש ביכולתה לנקות את הכבד מרעלים ולרפא הפטיטיס. בהוקית יכולה להוריד את רמות הכולסטרול בדם, למנוע גידולים סרטניים ולהגן עלינו מקרישי דם. ברפואה סינית, משתמשים בבהוקית לטיפול באסטמה, אולקוס, אינסומניה, דלקת מפרקים וברונכיטיס. הפטריה פועלת בין השאר בתור אנטיהיסטמין (antihistamine) והיא ידועה בכך שהיא מקלה את התסמינים של אסטמה ואלרגיה עונתית. במחקר שנערך בבית חולים "הר סיני" (Mount Sinai Hospital) בניו יורק, מצאו שתרופה סינית (ASHMI) שבה החומר הפעיל העיקרי הוא בהוקית מבריקה, הייתה יעילה באותה מידה כמו סטרואידים סינטטים לטיפול באסטמה. ברפואה הסינית, ההתייחסות לבהוקית היא כמגבירת אנרגיה, למרות שבטווח הקצר היא דווקא מרגיעה את הגוף. ויטמין C נחשב למועיל בספיגה של החומרים הפעילים בפטריה ולכן, הרבליסטים רבים משלבים אותו במיצוי של בהוקית מבריקה או ממליצים לקחת אותו כתוסף במקביל. 

 

לבהוקית מבריקה יש היסטוריה עשירה וצבעונית. האגדה מספרת על נזיר טאואיסט במאה הראשונה, שהיה הראשון להשתמש בבהוקית. הטאואיסטים עירבבו את הפטריה בשיקויי קסם שהעניקו אריכות ימים וכוח רב. באותה תקופה, הנזירים הטאואיסטים עסקו רבות באלכימיה, שמאניזם והכנת שיקויים. הם נחשבו לקוסמים רבי עוצמה. בהסתכלות מודרנית, הם יכולים להיחשב לרמאים ושרלטנים, אך חשוב לזכור שאלכימיה היא המקור של כימיה מודרנית ושמאנים שטיפלו בחולים ופצועים על ידי זימון רוחות וצמחי מרפא, היו הרופאים הראשונים. הנה שיר שנכתב במאה הראשונה על ידי הפילוסוף וואנג צ'אנג (Wang Chung) לגבי השימוש של הטאואיסטים בבהוקית על מנת להשיג תודעה גבוהה יותר (תרגום חופשי) :

 

"הם שמבשמים עצמם בזרעי זהב וירקן (אבן יקרה)

הניזונים מהפירות המובחרים של הפטריה בעלת הנקבים

באוכלם את נבטי הזהב גופם מואר 

ובכך הם מסוגלים להתעלות רוחנית"

 

הבהוקית זכתה למקום של כבוד בספר הרפואה העתיק ביותר בסין (Herbal Classic) שנכתב בסביבות שנת 200 לספירה. הספר מחלק את 365 המרכיבים המתוארים בו לשלוש רמות שונות. "מופלא", "טוב" ו"סביר" (תרגום חופשי מאוד). בקטגוריה הגבוהה ביותר ("מופלא") הבהוקית קיבלה את המקום הראשון. אפילו מעל ג'ינסינג. על מנת להיכנס לקטגוריה הגבוהה ביותר (לפי הספר) על המרכיב להיות בעל יכולת ריפוי גבוהה ובנוסף, ללא תופעות לוואי בטווח הקצר או הארוך. הספר מתאר את הפטריה : "טעמה מר, האנרגיה שלה ניטראלית ואין בה רעלים. היא מרפאה מחלות בבית החזה. טובה לצ'י בראש, ופעילות מנטלית של המוח. מגבירה חכמה, משפרת זיכרון. שימוש לזמן ארוך יקליל את גופך, לעולם לא תזדקן, ויפתח את הרוח בקרבך כך שתהפוך לבן אלמוות." 

מיצוי פטריות

באמנות הסינית, הבהוקית נחשבת כסמל לבריאות איתנה וחיים ארוכים. ניתן למצוא ציורים ותבליטים של בהוקית על דלתות ומשקופים, בפתחים המורכבים מקשתות גדולות ובהמון חלקים של ארמון הקיסר. מספר פעמים בהיסטוריה של סין, שרביט הקיסר הייתה מעוטרת בבהוקית וקיסר אחד אפילו לבש גלימה עם ציור של עץ אפרסק, עננים ובהוקית שצומחת מתוך העץ. בקרב פשוטי העם בסין, הבהוקית סמלה בעיקר מזל טוב בצורה של קמע עוצמתי. כך למשל קוהן יין (Kuan Yin) אלת הריפוי והרחמים לפי המיתולוגיה הסינית, מופיעה בציורים רבים כשהיא אוחזת בהוקית בידה. 

 

למרות שבהוקית משמשת לריפוי בסין כבר מעל 1000 שנים, המחקר המדעי החל רק בראשית שנות השמונים. בחברה המערבית בעיקר (לא רק) יש לזה חשיבות עליונה בהחלטה האם וכיצד להשתמש בפטריה לצורכי מרפא. 

סרטן העור : הזדקנות בפני עצמה, לא מזיקה לעור. אור השמש כן. אור השמש הוא לא תאורה וחום בלבד, הוא מורכב בין השאר גם מאור אולטרה סגולי. קרני אור אולטרה סגוליות מסוגלות לחדור את העור ולגרום לנזקים שונים לתאי הדם, לעצבים ואפילו לעיניים. חשיפה ממושכת לאור אולטרה סגולי, עלולה לגרום נזק לד.נ.א של העור. כשהד.נ.א נפגע ולא מצליח להשתקם, המצב עלול להחמיר עד לכדי סרטן העור. על מנת לבדוק האם בהוקית מסוגלת להגן עלינו מפני סרטן העור, ערכו מדענים קוריאנים ניסוי. הם בודדו ד.נ.א מהעור, הניחו אותו בתוך מיצוי של בהוקית וחשפו אותו לרמות גבוהות של קרינה אולטרה סגולית. המסקנה הייתה שבהוקית יכולה לשמש כמגן מפני קרינה אולטרה סגולית (radioprotective ability) והיא מגינה על הד.נ.א מפני נזק. צריכה של בהוקית על בסיס יומיומי, יכולה להגן על העור מפני הזדקנות ולמנוע את סרטן העור. נשים סיניות משתמשות בתכשירי פנים המכילים בהוקית לשמירה על עור יפה וצעיר. בנוסף, יש תכשירים יפנים מוגנים בפטנט המיועדים לטיפול בנשירת שיער ומבוססים על בהוקית. 

 

תופעות לוואי של הקרנות - חולי סרטן, לעיתים מטופלים באמצעות הקרנות (radiation therapy) במטרה להרוג תאים סרטניים בגופם. ההקרנות עצמן עלולות לגרום לתופעות לוואי. ההקרנות פוגעות בד.נ.א ובתאי הדם. הן מקשות ומעכבות את היכולת של תאי הדם להיווצר ולהתקיים בצורה נורמלית. ההקרנות אפילו הורגות את תאי הדם ובפרט את תאי הדם הלבנים שתפקידם להגן עלינו מפני גורמי מחלה שונים. זה מכיוון שתאי דם לבנים נוצרים במח העצם, וזהו איזור מאוד רגיש ופגיע להקרנות. התוצאה, היא הפחתה משמעותית בכמות כדוריות הדם הלבנות. זה דבר מסוכן מכיוון שהגוף הופך להיות מאוד פגיע למחלות וזיהומים שונים. 

על מנת לבחון האם בהוקית יכולה לסייע לחולי סרטן המטופלים בהקרנות, ערכו ניסוי באקדמיה למדעי הרפואה בסין (Hebei Academy of Medical Sciences). הניסוי בוצע על עכברי מעבדה שנחשפו להקרנות. קבוצה אחת קיבלה תזונה שהכילה נבגים של בהוקית. הניסוי מצא שהעכברים שנחשפו להקרנות וניזונו מנבגים של בהוקית, הראו את הירידה הכי פחותה בכדוריות הדם הלבנות לעומת אלה שלא קיבלו את הבהוקית. המסקנה הייתה שבהוקית מסוגלת להפחית את הפגיעה בתאי הדם הלבנים בזמן הקרנות ויכולה באופן כללי לשפר את פעילות המערכת החיסונית.

 

בהוקית וסרטן - מערכת החיסון יכולה להלחם בגידולים ממאירים בשלוש דרכים עיקריות : תאי טי (cytotoxic T cells), יכולים להרוג גידולים באופן ישיר ומיידי. ניתן להחליש את התאים הסרטניים על מנת לאפשר לתאי מערכת החיסון ה"רגילים" לחסל את הגידול. ולבסוף, אפשר להשתמש ברעלים כדי להרוג את התאים הסרטניים. שלושת החומרים שמשתמשים בהם להרג או החלשה של תאים סרטניים הם :

  1. Tumor necrosis factor alpha (TNF-alpha)

  2. Interleukin-1-beta (IL-1-beta)

  3. Interleukin-6 (IL-6) 

 

הסוג השלישי,Interleukin-6 הוא חומר שמאפשר לתאים הלבנים לתקשר בינהם בצורה יותר טובה. 

על מנת לבחון את ההשפעה של בהוקית על תאים סרטניים, מדענים מטאיוון בדקו תאי דם בתוך מבחנה שהוספו לה פוליסכרידים (כתבה על פוליסכרידים) של בהוקית מבריקה. התאים שנחשפו לפוליסכרידים מהבהוקית, החלו לייצר את שלושת החומרים האלה בקצב מוגבר עד לרמה הגבוהה ביותר בטווח הנורמה. זה משמעותי מכיוון שכמות גדולה מידי עלולה לגרום לפגיעה בתאי הגוף עצמם. הניסוי מראה שפוליסכרידים מבהוקית מגבירים את פעילות מערכת החיסון של הגוף אבל עושים זאת בצורה מאוזנת ולא קיצונית שעלולה להזיק לנו. הבהוקית היא אחת מתוך 8 צמחי מרפא בתרופה שנקראת PC-SPES שהוכחה כיעילה לטיפול בסרטן הערמונית. 

 

אנטיאוקסידנט - מדענים באוניברסיטת הונג קונג הצליחו לבודד מספר טרפנואידים מבהוקית מבריקה. אלה התגלו כאנטיאוקסידנטים רבי עוצמה. הם יעילים במניעה של נזק שנוצר בגלל רדיקלים חופשיים בגוף. תאי דם אדומים מובילים חמצן ומפנים פחמן דו חמצני מהגוף. במקרה שתאי הדם האדומים, לא מבצעים את עבודתם בצורה מיטבית, החמצן עלול לגרום לנזק. אנטיאוקסידנטים עוזרים לווסת את פעולת החמצן בגוף. רופא בבית חולים מקיי (Mackay Memorial Hospital) בטיוואן הצליח לאחרונה להראות שמיצוי מבהוקית מבריקה מסוגל לשפר את פעילות הלב מכיוון שיש לו תכונות של אנטיאוקסידנט. 

 

טיפול בזיהומים - מספר חומרים שניתן למצות מבהוקית מבריקה הראו תכונות נוגדות זיהום מאוד מעניינות. 

1. חלבון בשם גנודרמין (ganodermin) הוא בעל תכונות אנטי פטרייתיות חזקות.

2. פרוטאונגליקן (חלבון מסוג מיוחד) שנמצא בבהוקית, יעיל לטיפול ומניעה של הרפס מסוג אחד והרפס מסוג שתיים בכך שהוא פעיל בשלב הויראלי של המחלה. גנודרמדיאול (ganodermadiol) יעיל לטיפול בהרפס מסוג אחד, זה שגורם לפצעים על השפתיים.

3. גנודריול F וגנודרמנוטריול (ganodermanotriol) מעקבים את האפקט הציטופתי במקרה של HIV-1. חומצה בשם ganoderic acid B שניתן למצות מבהוקית, מעקבת את פירוק החלבון שנגרם מ HIV-1 . 

 

לבהוקית מבריקה יש יכולות ריפוי והשפעות חיוביות רבות על גוף האדם. בריאות הלב, בעיות שינה, כאבי שרירים, מחלות זיהומיות, אלרגיות, סרטן, הזדקנות העור, סכרת ואפילו בחלק מהשתלת איברים. הרפואה המערבית המודרנית חוקרת בשנים האחרונות יותר ויותר את יתרונות הטיפול בבהוקית מבריקה או שילוב שלה בטיפול קיים. גם במקרים שמושגת תוצאה זהה לטיפול בתרופה סינטטית, יש העדפה להשתמש בבהוקית מכיוון שהיא נטולת תופעות לוואי.

bottom of page